• +48796738550, 4Home, Zabrze ul. Dąbrowskiego 25/4
  • kontakt@wypozyczalniakarcher.com.pl

Jak działa osuszacz powietrza i do czego służy?

Jak działa osuszacz powietrza i do czego służy?

Niezależnie od pory roku wilgotna piwnica lub miejsce do wstawania mogą naprawdę obniżyć żywotność Twojego domu. Na szczęście istnieje urządzenie, które zostało zaprojektowane do skutecznego i wydajnego rozwiązania tego problemu – osuszacz, osuszacz kondensacyjny.

Osuszacze to specjalnie skonstruowane urządzenia, które są w stanie usuwać wilgoć z otoczenia w pomieszczeniu, zapobiegając w ten sposób niepożądanym zanieczyszczeniom, takim jak roztocza, pleśń i inne.

Ale jak działa osuszacz kondensacyjny?” Słyszę, jak pytasz. Jak się okazuje, sposób działania osuszaczy jest właściwie dość ciekawy. Na przykład, możesz nie wiedzieć, że istnieją dwa różne typy osuszaczy.
Co więcej, być może nie wiedziałeś, że osuszacze różnią się znacznie od ich odpowiedników klasy komercyjnej (głównie na podstawie ich zdolności osuszania).

Bardzo prosty opis działania osuszacza znajduje się powyżej – czytaj dalej, aby uzyskać szczegółowy przewodnik.


Jak działa osuszacz powietrza?
Standardowe osuszacze działają na zasadzie zasysania wilgotnego powietrza i przepuszczania go przez szereg wężownic chłodzących, które są wypełnione czynnikiem chłodniczym.
Stamtąd wilgoć skrapla się i zbiera w wyjmowanym pojemniku, podczas gdy wentylator wydmuchuje świeżo wysuszone powietrze z urządzenia.

Dwa główne typy osuszaczy
Zanim jednak przejdziemy dalej, ustalmy jeden fakt dotyczący osuszaczy – nie wszystkie działają dokładnie tak samo. W rzeczywistości osuszacze można podzielić na dwie odrębne kategorie w oparciu o ich wyspecjalizowaną metodę wycinania wilgoci z powietrza z otoczenia.

Najpierw są osuszacze chłodnicze.
Modele te są uważane za standardowe w tej klasie urządzeń ze względu na ich prostą, ale skuteczną metodę kondensacji wilgoci z powietrza z otoczenia.
W zestawieniu, osuszacze adsorpcyjne (czasami nazywane „osuszaczami absorpcyjnymi”) wykorzystują zupełnie inną metodę osuszania, która jest równoznaczna z „wyciskaniem” lub „wycieraniem” wilgoci z powietrza.
Oba typy osuszaczy mogą wpłynąć na poprawę środowiska w Twoim domu, a także wyeliminować znaczące ryzyko rozwoju niehigienicznych organizmów w pomieszczeniach. Dlatego należy koniecznie przeczytać i dowiedzieć się, jak działa każdy typ osuszacza, a także jakie są zalety (i potencjalne wady) stosowania każdego z typów osuszaczy.

Jak działa osuszacz chłodniczy
Możliwe, że widziałeś już osuszacz chłodniczy w akcji lub przynajmniej słyszałeś, jak jest w użyciu. Ich ciągły szum związany jest ogólnie ze wszystkimi osuszaczami i wywodzi się z ich podstawowej metody usuwania pary wodnej z powietrza.
Ten proces rozpoczyna się po podłączeniu osuszacza chłodniczego.
1. Uruchomiona zostaje seria czujników, które „wyczuwają”, czy niepożądana ilość pary wodnej unosi się w powietrzu wokół urządzenia.
2. Jeśli te czujniki przekroczą pewien próg (który jest zwykle określany przez użytkownika), uruchomią całą jednostkę i rozpoczną proces osuszania.
3. Używając odwróconego wentylatora, osuszacz chłodniczy zasysa ciepłe, wilgotne powietrze przez kratkę znajdującą się na zewnątrz urządzenia.
4. Stamtąd ciepłe powietrze przepływa przez mroźne rury, które są wypełnione specjalnym rodzajem chemicznego chłodziwa (podobnym do tego, jaki można znaleźć w klimatyzatorach).
5. Gdy powietrze ochładza się w obecności tych chłodnych rur, para wodna w powietrzu skrapla się i zaczyna gromadzić się w specjalnym zbiorniku (często u podstawy urządzenia).
6. W trakcie zbierania świeżo schłodzone powietrze przechodzi przez urządzenie i przechodzi przez element grzejny.
7. Powoduje to ponowne ogrzanie powietrza do temperatury pokojowej, zanim zostanie wydmuchane z powrotem przez inny zestaw wentylatorów (zwykle po bokach lub z tyłu urządzenia).
8. W międzyczasie wyłącznik pływakowy w zbiorniku będzie się unosił i unosił, aż po osiągnięciu pełnej pojemności zbiornika automatycznie wyłączy całą jednostkę.

admin
admin

Zadzwoń