• +48796738550, 4Home, Zabrze ul. Dąbrowskiego 25/4
  • kontakt@wypozyczalniakarcher.com.pl

Wiecznie ładne tynki zewnętrzne, czyli jak dbać o elewację

Wiecznie ładne tynki zewnętrzne, czyli jak dbać o elewację

Nie wiesz, co powinno się włączyć do remontu domu? Poza czynnościami wykończeniowymi i aranżacją wnętrz nie należy zapominać o elewacji naszego domu. Trwała i ładna elewacja to wizytówka naszego domu. Warto o nią zadbać. Jak to zrobić?

Remont domu zakłada przeważnie jedynie odnowienie wnętrza. Wygląd elewacji także można poprawić przy tej okazji. Na rynku w sprzedaży są tynki cienkowarstwowe: mineralne, silikatowe, akrylowe oraz silikonowe. Trwałość jest najważniejszą cechą przy zakupie. Dobry tynk jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Znaczenie ma też typ faktur czy nawet kolor.

Przedłużanie żywotności elewacji

Odpowiednia pielęgnacja elewacji pozwoli nam cieszyć się jej pięknej znacznie dłużej. Profesjonalna konserwacja jest drogą do sukcesu. Unikanie trwałych zabrudzeń, rozwoju mikroorganizmów oraz większych uszkodzeń z pewnością pozwoli na utrzymanie jej w dobrej formie. Uwagę trzeba zwracać na stan instalacji technicznych odpowiedzialnych za odprowadzenie wody. Zacieki to doskonała pożywka dla grzybów oraz glonów. One mogą spowodować odpryski oraz łuszczenie się tynku.

Malowanie tynków zewnętrznych

Malowanie tynków zewnętrznych pomoże w przedłużenie ich żywotności, co jest wskazane na przykład w przypadku tynków mineralnych oraz silikatowych. Dzięki temu ich kolor będzie utrzymywać się dłużej. Farbę zawsze dobiera się w tej sytuacji do rodzaju tynku. Farby akrylowe stosowane są wyłącznie do tynków akrylowych oraz mineralnych. Farby silikatowe pasują idealnie do tynków silikatowych i mineralnych. Farby silikonowe odpowiednie są do wszystkich rodzajów tynków.

Mycie elewacji

Brudną elewację można umyć. Sposób czyszczenia jest dopasowywany do stopnia i rodzaju zanieczyszczenia. Jeżeli jest niewielkie, wystarczy jedynie woda pod niewielkim ciśnieniem (do 5 atmosfer). Jeżeli to nie da pożądanych efektów, wykorzystuje się wodę letnią (40-50C) lub ciepłą (powyżej 50C). Pomocne okażą się również detergenty i szczotki (szczotki nie nadają się do czyszczenia tynku mineralnego). Poważnie zabrudzoną elewację myje się pod wysokim ciśnieniem (100-120 atmosfer). W takim przypadku dobrze skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Do trudnych zabrudzeń wykorzystuje się też parę wodną działającej na zasadzie detergentu – rozpuszcza brud. Po użyciu pary wodnej elewacja jest spłukiwana. Para nie jest stosowana do tynku akrylowego i silikonowego, gdyż mogą one odpaść po takim działaniu.

Ciekawostka

Metoda mycia suchym lodem pojawiła się stosunkowo niedawno. Jest niezwykle efektywna, ale można z niej skorzystać jedynie z pomocą specjalistycznej ekipy. Do jej wykorzystania niezbędne jest umiejętne dobranie wielkości granulek oraz ciśnienia.

admin
admin

Zadzwoń